STP|VSYS Sanallaştırma Ortamı

RAID-06 Sistem Desteği: Şimdi Ubuntu’nun Software RAID-6 desteği ile Sunucu sistemlerimizin performansını ve dayanıklılığını arttırdık… STP|VSYS’de, RAID-06 Sistemde aynı anda 2 SSD Diskiniz bozulsa bile sistem çalışmaya devam eder, üstelik bozulan SSD’lerinizin yerine aynı kapasite yeni SSD’yi sisteminiz çalışırken takarak RAID Array 6’ya ilave edebilirsiniz. RAID (Redundant Array of Independent Disks – Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi); sabit sürücülerde veri okuma ve yazma için birden fazla sabit sürücüyü aynı anda farklı şekillerde kullanarak yapılan veri depolama yapılandırmasıdır.

RAID, tek bir mantıksal sürücüyü, çoklu diskler üzerinde birleştirir. Bu şekilde işletim sistemi birçok farklı sabit disk görmek yerine sadece bir tane görür. Tek sürücüye göre RAID kombinasyonları; veri bütünlüğünü/güvenliğini sağlar, hata toleransını azaltır, verileri korur, performansı ve disk kapasitesini artırır.. 

İş satın almaya geldiğinde; Müşterilerimizin üst seviye markalı ultra pahalı RAID kartlı sunucu sanallaştırma sistemleri ile sanallaştırma yazılımları ve lisanslarını satın almasına gerek kalmadı. STP|VSYS ile toplam sahip olma maliyetlerini dramatik bir şekilde düşürdük… Intel Xeon 40 dan 128 çekirdek sistemlere varana kadar , yüksek performanslı SSD diskler ve Ubuntu Server ile GÜCÜ hissedin…

STP Sanallaştırma Ortamı, bir bilgisayar için gerekli olan tüm programların, kuruluma ihtiyaç duyulmaksızın internet üzerinden erişilerek kullanılması fikrine dayanan bulut bilişimin en önemli unsurlarından biri olan sanallaştırma (virtualization); fiziksel bir kaynağı (resource), ihtiyaçlar doğrultusunda, istenilen sayıda mantıksal parçaya bölerek, toplam sunucu verimliliğini optimize hale getiren bir teknoloji olarak tanımlanmaktadır.

İş gücü kaybı ve maliyeti azaltmanın yanı sıra yüksek verimlilik ve esneklik sağlar. Kısaca sanallaştırma, fiziksel bir yapıyı, mantıksal alt parçalara bölmek demektir. Sunucuların atıl kalan kaynaklarının kullanılması maksadıyla, ortak bir havuzda toplanması suretiyle, kaynakların bir tek sunucuya değil, birden fazla sunucunun ortak kullanımına tahsis edilmesi ve yük dengeleme yöntemleriyle performans ve kapasitenin artırımının sağlanmasıdır. Sunucu Sanallaştırması en çok kullanılan şeklidir. Sunucu sanallaştırması paylaşım ve kullanımı artırır, sunucuların alan olarak yayılmasını önler, enerji tasarrufu sağlar, bakım masraflarını azaltır ve donanım ihtiyacını en aza indirir. Sunucu sanallaştırması, farklı yazılımların sadece kendi sanal ortamlarında çalışmasını sağlayarak, sistemin güvenliğini artırıcı rol oynar.

Sanallaştırma: Oracle VM VirtualBox, Oracle Corporation tarafından geliştirilen x86 sanallaştırma için ücretsiz ve açık kaynaklı olarak barındırılan hipervizördür. Innotek GmbH tarafından yaratılmıştır. 2008’de Sun Microsystems tarafından, 2010’da da Oracle tarafından satın alınmıştır.
VirtualBox bir çapraz platform sanallaştırma uygulamasıdır. Bu ne anlama geliyor? Bir iş için, ister Windows, Mac, Linux veya Solaris işletim sistemlerini kullanıyor olun, mevcut Intel veya AMD tabanlı bilgisayarlarınıza rahalıkla yüklenebilir. İkincisi, varolan bilgisayarınızın yeteneklerini genişletir, böylece aynı anda birden çok işletim sistemi (birden çok sanal makinenin içinde) çalıştırabilir. Örneğin, Windows ve Linux’u Mac’inizde çalıştırabilir, Linux sunucunuzda Windows Server 2008’i çalıştırabilir, Windows PC’nizde Linux’u çalıştırabilir ve benzerlerini mevcut uygulamalarınızla birlikte çalıştırabilirsiniz. İstediğiniz kadar sanal makine kurabilir ve çalıştırabilirsiniz – tek sınır disk alanı ve hafızadır.

VirtualBox oldukça basit ama aynı zamanda çok güçlüdür. Küçük gömülü sistemlerden veya masaüstü sınıfı makinelerinden, veri merkezi uygulamalarına ve hatta Bulut ortamlarına kadar her yerde çalışabilir..

Sunucun ve OS Sanallaştırmanın 10 Faydası:

Sanallaştırmanın birçok faydası olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. En önemli avantajının ise maliyeti önemli ölçüde azaltmasıdır. Buna ek olarak birçok fayda sağladığı da bir gerçektir.

1.Kolay yönetilebilirlik: Sanallaştırma kullanarak, tek bir fiziksel makine üzerindeki sunucu ve bilgisayarların kontrol edilmesi ve yönetilmesi mümkündür.

2.Uyum Sorununun Ortadan Kalkması: Geçmişte çalışmakta olan bilgisayarlarda, farklı işletim sistemleri arasında uyumluluk sorunu yaşanmaktaydı. Günümüzde, bir tek fiziksel makine üzerine farklı işletim sistemine sahip ve birbirini etkilemeden aynı anda çalışabilen sanal makineler kurulabilmektedir.

3.Hata Tespiti ve İzolasyonu: Sanal makinelerdeki herhangi bir hata, diğerini etkilememekte ve sorunlar otomatik olarak izole edilmiştir. Sistem yöneticisi sorun çözerken, diğer sanal makineler çalışmaya devam eder.

4.Arttırılmış Güvenlik: Sistem yöneticileri , veri ve uygulamaları fiziksel makine üzerindeki farklı sanal makinelere ayırabilirler. Bu erişim kontrolü sağlar.

5.Kaynakları Etkin Kullanmak: Fiziksel makinelerde ek bir uygulama veya servisin çalışmasından ziyade, birçok sanal makinenin tek bir fiziksel makine üzerine kurulması ile kaynaklar daha etkin kullanılır.

6.Verilerin Taşınabilirliği: Sanal makineler, herhangi bir veri kaybı ve fonksiyonellik kaybetmeden, bir fiziksel makineden, diğerine taşınıp çalıştırılabilmektedir.

7.Problemsiz Testler: Bir veya daha fazla sanal makine, test makinesi olarak kurulabilir. Bu şekilde uygulama ve güncelleme sorunları, günlük iş akışını etkilemeden, test makinelerinde görülür.

8.Hızlı Dağıtım: Sanal makine sabit diskleri kopyalanıp, başka bir fiziksel makineye kolayca transfer edilebilir. Bir sanal makinenin taslak makinesi olarak kullanılması ve bu makineden kopyalar üretilmesi sistem yöneticileri için bir avantajdır.

9.Maliyetlerin Azalması: Daha az fiziksel donanım, elektrik sarfiyatı, soğutma ihtiyacı, fiziksel alan ve düşük personel kullanımı nedeniyle maliyetler azalmaktadır.

10.Uygulamaları Ayırmak: Servisler ve uygulamalar birbirleriyle çakışabilirler. Sanal makinelerde bunlar farklı yerlere kurularak ayırabilmektedir. Kaynak ve işlemci gücü israfı olmadan, tek bir fiziksel donanım efektif bir şekilde kullanılır.

Özet: STP|VSYS Sanallaştırma ortamı, Ubuntu Server işletim sistemi ve Linux Mint Desktop grafik arayüzü ile birleştirilmiştir. Artık komut satırında çalışmaya son. Sanallaştırma ve Sunucu Yönetimine yeni bir bakış açısı getirdik. Sanallaştırma ortamınıza cep telefonunuzdan bile anında bağlanıp, sanal makinalarınızın durumunu gözlemleyip müdahale edebiliyorsunuz….

STP | VSYS Yük Devretme Kümesi Sunucusu:

STP-VSYS Yük Devretme Sunucusu işletme mantığı şöyledir:

  • Ana yük devretme Sunucusu
    a) Yük Devretme Düğümü-1 ve
    b) Bu sunucuya bağlı Yük Devretme Düğümü-2 sunucuları.

Sanallaştırma, kopyalama, silme, yeniden adlandırma, klasör oluşturma vb. Tüm bu işler otomatik olarak diğerlerine, Yük Devretme Düğümü-1 ve Yük Devretme Düğümü-2 sunucusunda otomatik olarak başlatılır. Ana Yük Devretme Kümesi Sunucusunun felaket veya ölümcül sistem arızaları durumunda, STP | VSYS hiçbir şey olmamış gibi çalışır: Yük Devretme Kümesi Düğümü-1 Srv. ve Yük Devretme Kümesi Düğümü-2 Srv. düzgün çalışmaya devam edecektir.

Bu 3 Sunucuda (ana Yük Devretme Kümesi Sunucusu, Yük Devretme Kümesi Düğümü-1, Yük Devretme Kümesi Düğümü-2) Raid-06 disk sistemi dizilerini kullanılır. Bu üç fiziksel sunucudaki bilgi kaybı neredeyse yok denecek kadar azdır. Ana Yük Devretme Kümesi Sunucusu’ndaki tüm veriler, her dakikada diğer bir yüksek kapasiteli fiziksel diske tam olarak yedeklenir. Böylece veri kaybı yaşanmayacaktır.

Ubuntu Server Samba: Samba, Linux ve Unix işletim sistemleri ile Windows NT ve Windows 9x işletim sistemleri arasındaki iletişimi sağlayan bir ağ sunucusu uygulamasıdır. Samba linux bir makinede çalışan bir daemondur. Samba daemonu arka planda çalışan bir linux makineye windows yüklü diğer makineler tarafından erişilebilir.

Özetle: Samba projesi 1992’de Andrew Tridgell tarafından başlatılmıştır. Kendisi, Microsoft Windows kullanan bilgisayarlar ile dosya ve yazıcı paylaşımı yapmayı sağlayan araçlar topluluğu oluşturmuştur. SMB ağ protokolünü kullanır ki bu Windows ağ uygulamasının kalbidir.

Samba şu işler için kullanılabilir:

Windows (veya Samba istemcileri) için bir sunucu vazifesi görme: dosya ve yazıcı paylaşımı. Buna PDF tabanlı-yazıcılar da dahildir. Böylece ağınızdaki her yazıcı PDF dosyalarını yazabilir. Bir Windows ağında denetleyici olarak iş görmektedir. (kullanıcıları doğrulamak vb.) Ayrıca başka bazı karışık işleri de yapabilmektedir. Örneğin, Windows alan denetleyicisini kullanarak Linux/UNIX kullanıcılarının doğrulamasını sağlamaktadır.

Samba GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan tamamen özgür bir yazılımdır. Sunucu, bir bilgisayar yazılımı veya “istemciler” olarak adlandırılan diğer programlara veya aygıtlara hizmet sunan bir makinedir. Farklı türde sunucular vardır: web sunucuları, veritabanı sunucuları, uygulama sunucuları, bulut bilgi işlem sunucuları, dosya sunucuları, posta sunucuları, DNS sunucuları ve daha fazlası.

Unix benzeri işletim sistemleri için kullanım payı, yıllar içinde, özellikle sunucularda, Linux dağıtımlarında ön plana çıkarak büyük ölçüde iyileşmiştir. Bugün internetteki ve dünyadaki veri merkezlerindeki yer alan sunucuların da büyük bir bölümü Linux tabanlı işletim sistemi kullanmaktadır.

Linux Dosya Sunucu Kullanmanın 6 Faydası:

1. Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu
Linux veya GNU / Linux (eğer istersen) ücretsiz ve açık kaynaktır; Linux (çekirdek) oluşturmak için kullanılan kaynak kodunu görebilirsiniz. Hataları bulmak, güvenlik açıklarını keşfetmek veya makinenizde bu kodun ne yaptığını incelemek için kodu kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, ihtiyacınız olan çok sayıda programlama arayüzü nedeniyle kendi programlarınızı bir Linux işletim sisteminde kolayca geliştirebilir ve kurabilirsiniz. Yukarıdaki tüm özelliklerle, Windows işletim sisteminden farklı olarak, Linux işletim sisteminizi en temel düzeylerde sunucunuzun gereksinimlerine göre uyarlayabilirsiniz..

2. Kararlılık ve Güvenilirlik
Linux, Unix tabanlıdır ve Unix aslında, güçlü, sağlam , kullanımı kolay ve oldukça güvenilir bir ortam sağlamak için tasarlanmıştır. Linux sistemleri kararlılıkları ve güvenilirlikleri ile bilinir. İnternet’teki birçok Linux sunucusu hatasız ve hatta yeniden başlatılmadan yıllardır çalışmaktadır. Linux sistemlerini kararlı kılan şey açık kaynak kodlu olmalarıdır. Sistemin ve programların konfigürasyonlarının yönetimi, süreç yönetimi, diğerleri arasında güvenlik uygulaması gibi birçok belirleyici unsur vardır. Linux’ta, bir sistemi veya programın yapılandırma dosyasını değiştirebilir ve değişiklikleri, Windows’ta olmadığı gibi sunucuyu yeniden başlatmaya gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, süreç yönetimi için etkili ve güvenilir mekanizmalar sunar. Bir işlemin anormal davranması durumunda, süreci bitirme komutlarını kullanarak uygun bir sinyal gönderebilir ve böylece genel sistem performansı üzerindeki etkilerle başa çıkabilirsiniz. Bir sonraki noktada daha önce açıklandığı gibi bir sunucuyu kararsızlaştırabilecek dış kaynaklardan (kullanıcılar, programlar veya sistemler) etkilenmesini oldukça kısıtlar.

3. Güvenlik

Linux kuşkusuz en güvenli çekirdektir ve Linux tabanlı işletim sistemli sunucular için maksimum güvenlik sağlar. Yararlı olması için, bir sunucunun uzak istemcilerden gelen hizmetler için istekleri kabul edebilmesi gerekir ve bir sunucu bağlantı noktalarında bazı erişimlere izin vererek çalışmayı etkin kalır. Bununla birlikte Linux, dosya ve hizmetleri saldırı ve suistimallerden korumak için çeşitli güvenlik mekanizmaları uygular. Bir hizmetin bir sunucuda erişebileceği kaynakları sınırlamaya yardımcı olan güvenlik duvarı (örneğin iptables), TCP sarmalayıcılar (servis erişimine izin vermek ve reddetmek için) ve Security Enhanced Linux (SELinux) gibi programları kullanarak hizmetleri güvence altına alabilirsiniz. SELinux, örneğin bir HTTP sunucusunun, FTP sunucusunun, Samba sunucusunun veya DNS sunucusunun, sistemdeki dosya bağlamlarında tanımlandığı şekilde yalnızca sınırlı bir dosya grubuna erişebilmesini ve yalnızca Booleans tarafından tanımlandığı gibi sınırlı bir özellik grubuna erişebilmesini sağlar. Ubuntu, RHEL / CentOS ve diğerleri gibi birçok Linux dağıtımı SELinux özelliği ile birlikte gelir ve varsayılan olarak etkindir. Ancak, gerekirse SELinux’u geçici veya kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Sonuçta, Linux’ta, herhangi bir sistem kullanıcısı ya da grubu programın bir kaynağa erişmeden bir dosyayı veya programı yürütmeden önce uygun izinlere sahip olmalıdır, aksi takdirde yetkisiz eylemler her zaman engellenir.

4. Esneklik
Linux çok güçlü ve esnektir. Sunucunuzun gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlayabilirsiniz: İstediğiniz her şeyi yapmanıza olanak tanır (mümkünse). Bir GUI (grafiksel kullanıcı arayüzü) kurabilir veya sunucunuzu yalnızca bir terminal aracılığıyla çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Sistem başlatma ve hizmetleri yönetme, kullanıcı ekleme, ağ ve diskleri yönetme, yazılım yükleme, performansı izleme ve genellikle sunucunuzu güvenli hale getirme ve yönetme gibi işlemleri yapmak için seçebileceğiniz binlerce yardımcı program veya araç sunar. Ayrıca, ikili dosyaları kurmayı ya da kaynak koddan programlar oluşturmayı seçmenizi sağlar. Linux’taki en güçlü standart programlardan biri de kabuktur, Linux’ta diğer programları çalıştırmak için size tutarlı bir ortam sağlayan bir programdır; çekirdeğin kendisi ile etkileşime girmenize yardımcı olur. Önemli olan Linux kabuğu, karar vermenizi, komutları tekrar tekrar çalıştırmanızı, yeni fonksiyonlar veya yardımcı programlar ya da araçları ve otomatik günlük sunucu yönetimi görevlerini oluşturmanızı sağlayan pratik programlama yapıları sağlar. Temel olarak, Linux size bir makine üzerinde tam kontrol sağlayarak bir sunucuyu istediğiniz gibi (mümkün olan yerlerde) oluşturmanıza ve özelleştirmenize yardımcı olur.

5. Donanım Desteği
Linux, hem modern hem de orta derecede eski donanımda bilgisayar mimarilerinin karışımı için sağlam bir desteğe sahiptir. Bu, Linux’u sunucular için Windows’tan daha iyi yapan en önemli faktörlerden biridir, yani donanım edinimi için küçük bir bütçeniz varsa. Linux, nispeten eski donanımları da desteklemektedir, örneğin Slackware Linux sitesi, 512 megabayt RAM ile Pentium III, 600 MHz’de barındırılmaktadır. Desteklenen donanımın ve ilgili gereksinimlerin listesini, resmi web sitelerinden belirli bir dağıtım için bulabilirsiniz.

6. Toplam Sahip Olma Maliyeti ve Bakım
Son olarak, bir Linux sunucusuna sahip olma ve sürdürme toplam maliyeti, bir lisanslama ücreti, yazılım ya da donanım satın alma ve bakım maliyetleri, sistem destek hizmetleri ve idari maliyetler açısından bir Windows sunucusuna kıyasla daha düşüktür. Abonelik gerektiren RHEL veya SUSE server Linux gibi tescilli bir Linux dağıtımı yapmıyorsanız, bir Linux sunucusu çalıştırırken uygun maliyetlerle karşılaşırsınız.

STP|VSYS Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme: Strateji: VM’lerinizi veya Verilerinizi Kaybetmeyin. STP|VSYS sunucu sanallaştırma sisteminde, anlık yedeklemeler RAID Dizisinden Yedek Birime dakikaklık olarak full-yedek alınır. Bu yedeklemelerin sıklığı ve ardışıklığı, tamamen sizin donanımın kapasitelerine bağlıdır. Birimleri verimli bir şekilde kullanmak için eski tarihli yedeklemeleri otomatik olarak siler. Afet durumunda, mevcut tüm verilerinizi Yedekleme Biriminden RAID dizisine birkaç dakika içinde hemen geri yükleyebilirsiniz …Örneğin; VM’lerinizden birini kaybederseniz, derhal en son sıkıştırılmış yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz … Kayıp veya çökmüş VM’yi sıkıştırılmış yedeklemeden ayrı olarak da seçebilirsiniz, böylece bu özellik geri yükleme işleminizi önemli ölçüde hızlandırır. Komut satırını kullanmadan tüm bu görevleri grafik arayüzden yapabilirsiniz …

STP|VSYS, SOPHOS Anti-Virüs tarafından korunmaktadır. SOPHOS tarafından geliştirilen Anti-Virüs uygulaması çok az kaynak kullanarak maksimum koruma sağlar. Özellikle UNIX ve Linux işletim sistemleri için oluşturulmuş SOPHOS, son derece düşük bellek kullanmaktadır. Bugün ağ ve depolama server sistemlerinde oldukça popüler bir Anti-Virüs yazılımıdır. Ağ depolama üniteleriniz tamamen SOPHOS Anti-Virus tarafından korunmaktadır. SOPHOS Anti-Virus, dijital saldırılara karşı da tüm sistemi koruyarak iş yerinizdeki cihazları güvende tutar. SOPHOS Anti-Virus, yaklaşık 25,000 adet virüs, kripto locker, fidye, grayware, anti-malware, spyware, web güvenliği, kötü amaçlı trafik algılama ve derin sistem temizliği gibi özellikler sunmaktadır. Bunlara ek olarak, sistem yazılımı güvenlik duvarı özelliğine de sahiptir.

STP|VSYS Elektronik döküman için tık’layınız…